Relacja ze spotkania autorskiego z prof. Łukaszem Gackiem
We wtorek 17 grudnia 2024 r., aula Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego wypełniła się po brzegi podczas wyjątkowego spotkania autorskiego z profesorem Łukaszem Gackiem (Uniwersytet Jagielloński). Wydarzenie, współorganizowane przez Instytut Politologii UG, Polski Oddział Towarzystwa Studiów Międzynarodowych (PTSM) oraz Instytut Konfucjusza UG, zgromadziło licznych studentów, pracowników naukowych oraz miłośników tematyki Chin i współczesnej geopolityki.
Spotkanie poświęcone było nowej książce profesora Gacka pt. „Nowy, lepszy świat? Strategiczne narracje Chin a reforma systemu globalnego zarządzania”. W swojej publikacji autor poddaje analizie rosnące aspiracje Chin do kreowania nowego ładu międzynarodowego, wskazując na kluczowe narracje i strategie Pekinu.
Spotkanie otworzył dr hab. Wojciech Grabowski, prof. UG (Instytut Politologii), który przywitał zgromadzonych gości oraz przedstawił sylwetkę autora, podkreślając jego imponujący dorobek naukowy oraz doświadczenie zdobyte podczas licznych staży naukowych w Chinach. Profesor Gacek, specjalizujący się w polityce i bezpieczeństwie Azji Wschodniej, z pasją opowiadał o motywach powstania książki oraz znaczeniu chińskiej narracji o „wspólnej przyszłości dla ludzkości”.
„Chiński model zarządzania, oparty na pragmatyzmie i promowaniu wielostronności, coraz wyraźniej rzuca wyzwanie dotychczasowemu porządkowi międzynarodowemu” – mówił prof. Gacek, wskazując na rosnącą rolę Chin w globalnym zarządzaniu klimatem, zdrowiem publicznym czy technologiami.
Dyskutantem podczas wydarzenia był prof. Piotr Mickiewicz (Instytut Politologii UG), który w swoim komentarzu podjął temat wpływu Chin na bezpieczeństwo międzynarodowe, a także analizował konsekwencje rosnącej asertywności Pekinu, szczególnie w kontekście rywalizacji z USA.
W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję zadawać pytania autorowi, co doprowadziło do niezwykle interesującej dyskusji. Szczególną uwagę przykuły pytania dotyczące:
- postrzegania demokracji i praw człowieka przez Chiny,
- inwigilacji i roli technologii w kontroli społeczeństwa w chińskim systemie,
- stanowiska Chin wobec wojny w Ukrainie oraz ich relacji z Rosją i Zachodem.
„Chiny uważają demokrację i prawa człowieka za koncepcje zachodnie, które Zachód próbuje narzucić światu. Według chińskiej narracji demokracja nie jest niezbędna do rozwoju gospodarczego i dobrobytu obywateli. To jeden z głównych argumentów, którymi Chiny uzasadniają swoją odmienność w podejściu do zarządzania państwem.”
Profesor Gacek podkreślił także, że Chiny starają się balansować między interesami strategicznymi a promowaniem własnej wizji globalnego ładu, która opiera się na zasadzie suwerenności państwowej i nieingerencji w sprawy wewnętrzne.
Spotkanie autorskie z prof. Gackiem było niezwykle udane i stało się przestrzenią do pogłębionej refleksji nad rolą Chin w kształtowaniu nowego ładu globalnego. Dzięki współpracy z PTSM i Instytutem Konfucjusza uczestnicy mieli także okazję zobaczyć rytuał parzenia chińskiej herbaty, co dodatkowo podkreśliło atmosferę otwartości na dialog międzykulturowy.
Dziękujemy wszystkim za obecność i aktywny udział!